wood cnc cutting machine ZK-1325MA(1300*2500*200mm)
Categories 1325MA cnc router
Place of Origin: China mainland
Brand Name: cnc-machiningcam
Certification: CE
Model Number: ZK-1325MA
Control system: PCI NC-studio (options: DSP,Mach3 )
MOQ: 1 set
Packaging Details: Strong plywood package
Delivery Time: 3-10 working days after get your deposit
Payment Terms: TT ,ESCROW.WESTON-UNION
Supply Ability: 420 SETS/MONTH
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Samples of wood cnc cutting machine:
Machine's feature of wood cnc cutting machine :
1, Economical and good looks structure .
2, Stepper motor and leadshine driver ensure the mahcine high precise.
3, Taiwan TBI ball screw,make the mahcine working more accurate.
4, Artcam design software,easy operate and learn.
5, PCI Nc-studio control system,support continue when power/tools filure.
6, Much heavy duty body.
Application of wood cnc cutting machine:
4.Other field:It can engrave many image, embossment,and widely used in artistic industry.
Parameter of wood cnc cutting machine:
Spindle Power
3KW water cooling spindle
Spindle Speed
0-24000r/min
X,Y,Z axies working size
1300*2500*200mm
X, Y ,Z axies Transmssion
X,Y axies gear rank,
Z axies Taiwan TBI ball screw
Guide rail
Taiwan Yintai liner squire guide rail
Drive Mode
Stepper motor
Control System
PCI Nc-studio System
(Option: DSP offline, Mach3 control system)
Design software
Artcam
Options:(Type3 , Ucancam, JDPaint , Mach3 )
Max.Traveling Speed
32000mm/min
Max. Working Speed
12000mm/min
Repositioning precision
±0.03mm
Mechanical precision
0.05mm
Command
G Code, *uoo, *mmg, *plt
Suitable tools dimeter
ER20
3.175mm 4mm 6mm 8mm 10mm 12.7mm
Working Voltage
AC220V/380V, 50/60Hz, single/three phase
Warranty
1 year for the mahcine ,half year for the spindle
Certificate
CE
Your enquiry is welcome!!
Buy wood cnc cutting machine ZK-1325MA(1300*2500*200mm) at wholesale prices